SłabyŚwietny
Wpisany przez Arkadiusz Kozak (Arko)
wtorek, 16 sierpnia 2011 07:41

12 RAZY NA PODIUM W MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTWACH POLSKI

Po raz trzeci, 20 sierpnia br., na stadionie lekkoatletycznym „KS Bałtyk” w Koszalinie, odbyły się XIX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Pentatlonie Lekkoatletycznym. W trakcie mistrzostw, równolegle zostały zorganizowane zawody dla dzieci i młodzieży, które wystartowały w czwórboju lekkoatletycznym oraz w konkurencjach indywidualnych.Organizatorem mistrzostw był TKKF Koszalin, a patronat nad imprezą sprawował Piotr Jedliński - Prezydent Miasta Koszalina oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Reprezentanci Koszalina od lewej stoją: Tadeusz MIĄSEK, Arkadiusz KOZAK z synem Pawłem, Izabela FRONTCZAK, Mirosław BIERKUS, Lucyna BOGACKA, Kazimierz BUŁCZYŃSKI, Anna WIECZOREK, Jerzy KRAUZE.

Na uwagę zasługuje fakt, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, przyznało koszalińskim zawodom patronat Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. Należy dodać, że tylko 37 imprez sportowych w Polsce otrzymało takie wyróżnienie. W trakcie imprezy sportowej w ramach pakietów startowych, wszyscy zawodnicy otrzymali materiały promocyjne z logo  Prezydencji Polski.

W trakcie Mistrzostw w Pentatlonie, ustanowiono 8 rekordów Polski w Pentatlonie oraz 2 rekordy Polski w skoku w dal i rzucie oszczepem, których autorem byli, Czesław Okoński z Gliwic oraz Kazimierz Bułczyński z Koszalina. Bułczyński w rzucie oszczepem w kat. M80 ustanowił RP z wynikiem 28,31m. Należy dodać także, że Bułczyński wygrał rywalizację w Pentatlonie uzyskując 3480 pkt. Natomiast Okoński startując w kategorii M 70 w konkurencji wielobojowej zgromadził 3190 pkt. oraz w skoku w dal 4,42 m.

Jednak najlepszym zawodnikiem, który zgromadził najwięcej punktów w wieloboju w kategorii M55 był Marek Grzyb z Olsztyna, uzyskując wynik 3869 pkt. Ten rezultat pozwolił mu na uplasowanie się na 3 miejscu w światowym rankingu w ramach pentatlonu klasycznego.

Drugim zawodnikiem w klasyfikacji punktowej „open” w kategorii M80 był Kazimierz Bułczyński z Koszalina, który zgromadził 3480 pkt, a trzecim zawodnikiem w klasyfikacji męskiej był Mieczysław Burdzy ze Stargardu Szczecińskiego z wynikiem 3324 pkt.

Klasyfikację „open” kobiet wygrała Ewa Bartosik z kat. K60 z Ostrołęki z wynikiem 2331 pkt, drugie miejsce zajęła z TKKF Koszalin, Lucyna Bogacka z kat. K50, z wynikiem 2017 pkt, a trzecie w kat. K35, Sabina Jachnik ze Szczecina z wynikiem 1583 pkt.

Zawody w Pentatlonie lekkoatletycznym ukończyło 36 zawodników i zawodniczek,  czwórbój lekkoatletyczny ukończyło 16 dzieci, natomiast w konkurencjach indywidualnych wystartowało 28 zawodników i zawodniczek. Łączna liczba startujących w zawodach lekkoatletycznych wyniosła 80 osób.

Zapewne dużym wydarzeniem medialnym zawodów, był udział najstarszego zawodnika, który startuje od wielu lat w zawodach weterańskich, a był nim 91-letni Kazimierz Spychała z Łodzi. W koszalińskim starcie Spychała ustanowił rekord Polski w kat. M 90, gromadząc 416 pkt. Dla porównania konfrontacji wiekowej najmłodszą zawodniczką zawodów była 5-letnia Kasia Krauze z Koszalina, która wygrała rywalizację w czwórboju lekkoatletycznym z wynikiem 232 pkt.