NASI SPONSORZY

a44acd9634eed398

 

fish

 

Logo decathlon Koszalin

 

logo 3re co official

 

 

PARTNER MEDYCZNY

logo-SPONDYLUS

PARTNER STRATEGICZNY XVII BIEGU WENEDÓW

Lotto

NASI PARTNERZY

logo koszalin

ck105-
Logo-ZOS

Logo PFNW

Wizytówka

KSE logo

PARTNER TECHNICZNY

4run - logo wersja full

 

Brooks

 

logo 6

TKKF Koszalin uczestniczy w projekcie GREEN RUN NETWORK
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jerzy Krauze   
piątek, 17 grudnia 2021 13:03

Book of a good practises - Start pack Transport allJ.Krauze Partners Meeting GreenRunNet Kaunas LTU 09.12.2021-min

TKKF Koszalin uczestniczy w projekcie GREEN RUN NETWORK – "Ekologiczna edukacja imprez biegowych" w projekcie Erasmus+ Sport wśród partnerów w Europie.

W Kownie na Litwie w dniach 9-10 grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu. Tym razem gospodarzem spotkania był Litewski Amatorski Klub Biegowy (LBMA)
Vidmantas Dobrovolskas - Prezydent LBMA i Antanas Juodsnukis - koordynator projektu.
Ze strony KTKKF w spotkaniu uczestniczył - Arkadiusz Kozak, Prezes KTKKF oraz Jerzy Krauze Vice-Prezes KTKKF, który pełni rolę lokalnego koordynatora projektu.

Liderem projektu jest Gdański Ośrodek Sportu, który był reprezentowany przez Kamila Koniuszewskiego – Zastępca Dyrektora GOS, Annę Turnik-Pieciun – Project Managera, Radosław Szauera oraz Marcina Kulika z GOS.
Partnerzy projektu to również Portugalski Związek Pentatlonu Nowoczesnego, w Caldas da Rainha, reprezentowany przez Rui Pedro Vieira – lokalny koordynator projektu, Marcelo Fereira i Aniceto Soares oraz Towarzystwo Alpinizmu i Narciarstwa Sportowego ''Zeleznicar'', Nowy Sad w Serbii - Nenad Sudarov Prezes Zeleznicar i Aleksandar Radukin lokalny koordynator projektu.

Na spotkaniu w Kownie KTKKF miał za zadanie przedstawić propozycje zastosowań rozwiązań, na które należy zwracać uwagę w przypadku organizacji imprez biegowych, aby zminimalizować ingerencję w środowisko naturalne.

Koszalin w swoich zadaniach miał między innymi przedstawić tzw. poradnik dobrych praktyk w zakresie transportu oraz pakietu startowego.

Propozycje KTKKF:

1. Promowanie zrównoważonego rozwoju miast to także umożliwienie miastom uporządkowania transportu, a jednocześnie koordynacja ładu przestrzennego. To sposób na przejście na gospodarkę niskoemisyjną, a tym samym na ochronę środowiska.
Należy promować i dążyć do sukcesywnego powiększania stacji rowerów miejskich oraz rozwoju ścieżek rowerowych i zakupu hybrydowego transportu miejskiego. Jednak takie wyzwania to przede wszystkim zadanie dla polityków i burmistrzów.
2. Promowanie przez organizatora, iż jeśli ​​do punktu startowego w zawodach odległość jest bliska od miejsca zamieszkania, to należy dojść pieszo. Ewentualnie podanie informacji o zawodach, aby uczestnicy zostawiali samochód w domu i skorzystali z rowerowej komunikacji miejskiej.
3. Podczas biegów masowych w regulaminie zawodów należy wskazać, że na miejscu startu znajduje się parking dla rowerów. Umożliwi to zwłaszcza lokalnym uczestnikom zmianę sposobu myślenia i dojazd samochodem do głównego miejsca imprezy.
4. Torby startowe na pakiet startowy dla zawodników powinny pochodzić z recyklingu lub z materiałów naturalnych, które ulegają biodegradacji. Mogą to być na przykład torby papierowe lub materiałowe, takie jak bawełna lub len. Ten trend powinien być promowany, a opakowania z tworzyw sztucznych należy zastąpić w ciągu najbliższym czasie na biodegradowalne.
Na przykład w polskich zawodach Triathlonowych organizatorzy zaczęli zmniejszać pakiet startowy i podawać tylko numer startowy i koszulkę.
5. Upcycling to sposób na przedłużenie żywotności różnego sprzętu, w tym sprzętu sportowego, który służy do dekoracji naszych mieszkań i domów. Jest to również jeden ze sposobów, gdy nieużywany sprzęt w sposób artystyczny zostanie przetworzony na prezent lub nagrodę w zawodach sportowych.
6. Rośnie świadomość ludzi w zakresie dbałości o środowisko. Dzięki temu bardzo popularne są ekologiczne gadżety z nadrukiem. Jest to z pewnością idealny sposób na ograniczenie marnotrawstwa i niewielki wkład w poprawę warunków na świecie.

Gadżety ekologiczne:
a) Długopisy, notatki i kalendarze z telefonem – świetnie sprawdzają się na targach i zawodach sportowych
np. z logo organizatora imprezy.
b) Ekologiczne kubki m.in. wykonana z papieru, używana podczas biegów długodystansowych.
c) Butelki szklane i metalowe - jako alternatywa dla butelek plastikowych.
d) Torby bawełniane, które po zawodach można kupić w sklepie.
e) Zabawki drewniane - gadżety ekologiczne, wykorzystanie materiałów takich jak drewno dla dzieci
produkcja bezpłatna dla ekologicznego dostawcy.
f) Breloki z sejfem. Wykonane są z drewna, bambusa lub filcu.
g) Używanie power-banków zamiast używania jednorazowych baterii.

8. Organizatorzy imprez sportowych przy rejestracji uczestników powinni wprowadzić możliwość rezygnacji z otrzymania pakietu startowego. Zawodnicy startujący rekreacyjnie w biegach masowych od kilku, a nawet kilkunastu lat mają problem z przechowywaniem tych pamiątek w swoich domach. Dzięki takiej możliwości uczestnik będzie miał niższą opłatę startową, a jednocześnie zrezygnuje z np. pamiątkowej koszulki czy nawet medalu za ukończenie biegu, co przełoży się ochronę środowiska naturalnego.