NASI SPONSORZY

a44acd9634eed398

 

fish

 

Logo decathlon Koszalin

 

logo 3re co official

 

 

PARTNER MEDYCZNY

logo-SPONDYLUS

PARTNER STRATEGICZNY XVII BIEGU WENEDÓW

Lotto

NASI PARTNERZY

logo koszalin

ck105-
Logo-ZOS

Logo PFNW

Wizytówka

KSE logo

PARTNER TECHNICZNY

4run - logo wersja full

 

Brooks

 

logo 6

JERZY KRAUZE
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Jerzy Krauze   
niedziela, 20 listopada 2011 14:10

 

J E R Z Y K R A U Z E

alt
Jerzy Krauze swoją przygodę z lekką atletyką rozpoczął w 1977 roku, będąc uczniem 8 klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kwidzynie. Jednak profesjonalne treningi rozpoczął dopiero w 1978 roku w klubie sportowym "Nadwiślanin" Kwidzyn, gdy zaczął uczęszczać do pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie.
Jerzy jak wspomina, podczas zajęć treningowych zawsze pasjonowała go różnorodność konkurencji lekkoatletycznych. Nie mniej jednak największe predyspozycje przejawiał do sprintów, skoku w dal oraz trójskoku, które to trenował do ukończenia szkoły średniej. Natomiast profesjonalne treningi w ramach wieloboju lekkoatletycznego rozpoczął dość późno, bo w 1982 roku, gdy był studentem w Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, reprezentując barwy klubowe AZS AWF Gdańsk.

Następne dwa lata trenował w Słupsku, gdzie reprezentował barwy pierwszoligowego klubu "Gryf" Słupsk. W tym czasie tj. (1984-1986) trenował pod kierunkiem znanego w środowisku lekkoatletycznym w Polsce - trenera Ryszarda Ksieniewicza, byłego wieloboisty i rekordzisty Polski w 10-boju lekkoatletycznym, u którego trenowało wielu wysokiej klasy zawodników, w tym wieloboistów.

W 1985 roku, będąc 22-letnim zawodnikiem wystartował w Wielobojowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, w których odniósł swój największy sukces w profesjonalnym sporcie,zdobywając brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w10-boju lekkoatletycznym.
Po zakończeniu sezonu sportowego w
1986 roku, z powodu kontuzji podjął decyzję o zakończeniu wyczynowego uprawiania sportu. W związku z tym zdecydował, że będzie kontynuował studia na wyższej uczelni w Słupsku. Będąc studentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku,
jako zawodnik akademicki hobbystycznie dalej kontynuował treningi. Ponadto także za zgodą władz uczelni został trenerem lekkoatletyki wśród studentów, z którymi trenował do 1990 roku.
W trakcie studiów, wielo
krotnie z powodzeniem startował w zawodach
akademickich, w których kilkukrotnie w ramach Akademickich Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych zdobywał tytuły mistrzowskie w sprintach i skoku w dal.

Po kilkunastu latach przerwy od startów w zawodach lekkoatletycznych, w 2000 roku postanowił wznowić treningi. Przygotowując się do zawodów w Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. Na przygotowania poświęcił ponad rok czasu. Mając 37 lat jako "mastres" lekkoatletyki swoje pierwsz zawody zainaugurował w 2001 roku, podczas Mistrzostw Polski Weteranów LA, które odbyły się w Zielonej Górze.
Jak wspomina, uzyskane wyniki w trakcie Mistrzostw Polski nie były wysokie, a co za tym idzie nie napawały go dużym optymizmem.
Jednak w kolejnych latach systematyczne treningi, doprowadziły go do znaczących sukcesów w Polsce, Europie, a także w imprezach lekkoatletycznych światowego formatu.

W dotychczasowej karierze Jurka Krauze za najbardziej cenny wynik pod względem sportowym należy uznać zdobycie tytułu
wicemistrza świata w 10-boju lekkoatletycznym w kat. M55 podczas XXIII Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Masters, które odbyły się w dniach 6-7 września 2018 roku w Maladze (ESP).
To jego drugi tytuł wicemistrza świata w ramach tej wymagającej konkurencji. Poprzednie mistrzostwa świata, na których zdobył srebrny medal odbyły się w Porto Alegre w Brazylii w 2013 roku.
Tym razem zdobyty przez niego srebrny medal
w Maladze ma inny wymiar, ponieważ uzyskany rezultat 7452 pkt. jest najwyższym wynikiem punktowym w historii polskiego 10-boju „all time” wśród mastersów lekkoatletyki. Ponadto jest 2 wynikiem w Europie i 4 wynikiem na świecie w kategorii M55.

Do rekordu Europy zabrakło nie wiele, bo tylko 162 pkt. Według statystyk „Top 10” dziesięcioboistów w Europie na pierwszym miejscu znajduje się znakomity austriacki zawodnik -
Georg Werthner, który był 4-krotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich (Montreal, Moskwa, Los Angeles i Seul). Co ciekawe, Georg Werthner dalej startuje w lekkoatletycznych mistrzostwach. To właśnie do niego należy aktualny rekord Europy z 2011 roku, który wynosi 7613 pkt.

W Maladze w ramach dziesięcioboju w kat. M55 wystartowało 37 zawodników, a wśród nich był również olimpijski wieloboista, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. - Angel Estuardo Diaz Granillo z Gwatemali. Angel Granillo jest aktualnym rekordzistą świata w tej konkurencji, który ustanowił w 2017 roku z wynikiem 8031 pkt. Tym razem w Maladze A.Granillo do tytułu mistrza świata wystarczyło 7627 pkt.

Jerzy bez wątpienia do największych swoich sukcesów sportowych w kategorii Masters, może również zaliczć start w
VII Olimpiadzie Masters - "World Masters Games 2009", które odbyły się w Sydney/Australia. Warto dodać, że zawody odbyły się na tych samych obiektach sportowych, gdzie zorganizowano Igrzyska Olimpijskie w 2000 roku. Jerzy podczas Światowej Olimpiady w Sydney zdobył trzy medale, w tymzłoty w Pięcioboju oraz dwa brązowe w biegu na dystansie 400m przez płotki oraz w sztafecie 4x100m.
Cztery lata później ponownie wystartował w
VIII Światowej Olimpiadzie Masters 2013 w Turynie/Włochy, gdzie wystartował w
10-boju lekkoatletycznym w kategorii M50 i zwieńczył to złotym medalem, także odnotował kolejny rekord Polski w tej konkurencji.

Bardzo emocjonujące, a jednocześnie na wysokim poziomie sportowym, gdzie osiagał wysokie wyniki, miały miejsce podczas
Mistrzostw Świata Masters w Lekkiej Atletyce w 2011 r. w
Sacramento/USA
oraz podczas Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2013 roku w Porto Alegre/Brazylia.
W Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Masters w 2011 r., które odbyły się w kalifornijskim Sacramento/USA, gdzie wywalczył swój pierwszy brązowy medal w 10-boju na światowej imrezie, a uzyskany wynik 6641 pkt. w kat. M45, pozwolił mu po 12 latach na poprawienie w polskich statystykach nowego rekordu Polski.
Równie ważnym dla niego wydarzeniem był udany start w
Mistrzostwach Świata Masters 2013 w Porto Alegre/Brazylia, gdzie po bardzo emocjonującej i zacietej, a jednocześnie zaskakującej rywalizacji wywalczył tytułwicemistrza świata, który w tamtym czasie był jego pierwszym srebrnym medalem w 10-boju w kat. M50 w ramach światowego championatu.

Niewątpliwie d
użym jego sukcesem był także występ w Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata 2017, które odbyły się w Daegu/Korea Południowa, gdzie w skoku o tyczce kat. M50, tym razem po raz pierwszy zdobtytuł halowego wicemistrza świata.

Rok 2014 to szczególny okres w jego aktywnościach, zarówno jako sportowca i działacza sportowego.
W
Izmirze/Turcja pierwszy raz w swojej bogatej karierze sportowej zdobywa tytuł mistrzostrza Europy w 10-boju w kat. M50, jednocześnie jako pierwszy w historii Polski wieloboista "Masters", ustanowia nowy rekord Polski gromadząc ponad 7 tysięcy punktów z wynikiem 7039 pkt., który do 2018 roku był najwyżej notowanym wynikiem punktowym w wielobojach "all-time" w Polsce.
Obecnie ten wynik również należy do niego i został poprawiony na MŚ w Maladze w 2018 r. (7452 pkt.).

W 2014 roku uzyskany rezultat w kategorii M50 oraz w 2018 r. w kat. M55 pozwolił mu na zajęcie 2 miejsca w światowym rankingu Masters wśród wieloboistów.

Należy podkreślić, że Jerzy Krauze w trakcie swojej kariery sportowej, która trwa od 2001 roku, startując zarówno w hali i na stadionie,
w ramach róznych kategorii wiekowych (M45-M55), ustanowił 14 rekordów Polski, zarówno w konkurencjach indywidualnych i wielobojowych.

W jego dorobku medalowym z europejskich aren należy odnotować także kilka innych znaczących sukcesów, gdzie m.in. podczasMistrzostw Europy, dwukrotnie zdobywał medale w 10-boju lekkoatletycznym: kat. M40 srebrny (Poznań 2006) i brązowy (Ljubljana/Słowenia 2008). Ponadto podczasOlimpiady Europejskiej - European Masters Games, która odbyła się w Malme/Szwecja 2008 wywalczył dwa złote medale w 10-boju i w biegu na 110 m przez płotki oraz medal srebrny w skoku o tyczce.

Należy dodać, że poza udziałem w zawodach
lekkoatletycznych, Jerzy Krauze jest również trenerem dzieci, młodzieży oraz mastersów lekkiej atletyki. Społecznie pełni funkcje, które związane są z administracją sportową, a w szczególności z lekką atletyką oraz sportem rekreacyjnym.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Jerzy Krauze podczas
Europejskiego Generalnego Zgromadzenia Weteranów Lekkiej Atletyki - EVAA,
które odbyło się20 lipca 2010 roku w Nyiregyhaza/Węgry, został wybrany przez reprezentantów federacji europejskich naWiceprezydenta Europejskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki - EVAA.
Natomiast w 2014 roku w Izmirze (TUR), podczas Generalnego Zgromadzenia Europejskiego - EMA, został ponownie wybrany na kolejną kadencję jako Wiceprezydent European Masters Athletics, - Europejski Związek Masters Lekkiej Atletyki.
To bez wątpienia osobisty sukces oraz duże wyróżnienie dla Polski, zważywszy że w ponad 40-letniej historii, tej międzynarodowej organizacji, po raz pierwszy do zarządu EMA wybrano przedstawiciela, który pochodzi ze wschodniej Europy.

Pełnione funkcje:

- od 2007 r. do 2014 r.
oraz ponownie od 2018 r. do chwili obecnej - Wiceprezes
Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters pełni ds. Kontaktów Międzynarodowych i Marketingu.
- od
2008 roku do chwili obecnej - Wiceprezes Koszalińskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
- od 2010 do 2017 roku, Wiceprezydent European Masters Athletics.
- od 2018
do chwili obecnej w
World Masters Athletics -członek komitetu ds. organizacji maratonów w Europie.

Odznaczenia:
- Brązowa Odznaka „Za Zasługi dla Sportu”, Minister Sportu i Turystyki - 2010
- Srebrna Odznaka Honorowa PZLA, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - 2015

- Złota Odznaka Honorowa PZLA, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - 2020
 
REKORDY ŻYCIOWE /STADION/
KONKURENCJA
JUNIOR
SENIOR

MASTERS
M-35
MASTERS
M-40
MASTERS
M-45
MASTERS
M-50
MASTERSM-55
60 m
7,0 s
6,8 s
-
-
7,55 s
7,70 s
7,92 s
100 m
11,3 s
10,80 s
12,24 s
12,34 s
11,91 s
12,00 s
12,49 s
200 m
23,5 s
22,81s
24,97 s
24,99 s
25,01 s
25,14 s
26,57 s
300 m
40,0 s
36,90 s
40,80 s
41,00 s
39,90 s
40,00 s
42,30 s
400 m
54,14 s
50,78 s
-
57,15 s
57,17 s
58,20 s
1:01,69 s
110 m ppł
100 m ppł (M50)
19,74 s
15,97 s
-
18,04 s
17,64 s 
Rekord
MistrzostwPolski
15,39 s
Rekord Polski

15,98 s
Rekord Polski
400 m ppł
-
-
-
1:06,45
1:04,11
Rekord MistrzostwPolski
1:03,46
Rekord Polski
-
Skok w dal
6,67 m
7,06 m
5,63 m
5,57 m
5,78 m
5,58 m
5,14 m
Trójskok
13,89 m
-
12,08 m
11,33 m
-
-
-
Skok wzwyż
170 cm
196 cm
-
165 m
172 cm
166 cm
156 cm
Skok o tyczce
2,48 m
4,30 m
-
3,40 m
3,70 m
3,50 m
3,65 m
Pchnięcie kulą
11,52 m (6kg)
10,30m(7,26kg)
11,82 m (7,26kg)
-
9,54 m (7,26kg)
10,57 m (7,26kg)
11,58 (6kg)
10,97 m (6kg)
Rzut dyskiem
29,02 m (2kg)
37,38 m (2kg)
30,48m (2kg)
29,99 m (2kg)
31,14m (2kg)
36,40 m (1,5kg)
33,36 m
Rzut oszczepem
44,46 m (800g)
61,36 m (800g)
46,96 m (800g)
47,32 m (800g)
47,23 m (800g)
50,02 m (700g)
47,13 m
1500 m
4:51,20 min
4:43,90 min
5:30,20 min
5:23,41 min
5:18,13 min
5:32,21 min
6:02,70 min
2000 m
-
-
7:46,20 min
-
-
-
-
5000m
-
-
-
-
23:39,00 min
-
-
21 km
-
-
1:30,00 godz.
-
-
-
-
Sztafeta 4 x 100m
-
-
46,77s.
-
-
-
-
Trójbój sprinterski
(60m+100m+200m)
-
-
-
-
2 585 pkt.
Rekord Polski
-
2153 pkt
Pięciobój
(Pentathlon)
-
-
2 601 pkt.
2 863 pkt.
3 206 pkt.
3 493 pkt.
Rekord Polski
-
Dziesięciobój
Lekkoatletyczny
(Decathlon)
4,970 pkt.
6 468 pkt.
III miejsce Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
-
5 770 pkt.
6 641 pkt.
Rekord Polski
7 039 pkt.
Rekord Polski

7452 pkt.
Rekord Polski
REKORDY ŻYCIOWE/HALA/
KONKURENCJA
JUNIOR
SENIOR
MASTERS
M35
MASTERS
M40
MASTERS
M45
MASTERS
M50
MASTERS
M55
50 m
6,3 s
5,9 s
-
-
-
-
-
60 m
7,2 s
7,10 s
-
7,78 s
7,72 s
7,80 s
8,11 s
200 m
- 23,13
-
-
25,28 s
25,64 s
26,82 s
60 m ppł
-
8,37 s
-
9,92 s
9,25 s
9,20 s
Halowy
Rekord Polski
9,74 s
Skok w dal
5,73 m
6,82 m
-
5,19 m
5,44 m
5,52 m
5,32 m
Trójskok
13,20 m
-
-
11,58 m
-
-
Skok wzwyż
-
-
-
165 cm
163 cm
163 cm
145 cm
Skok o tyczce
-
-
-
3,30 m
3,40 m
3,50 m
3,20 m
Pchnięcie kulą
-
-
-
9,95 m (7,26kg)
10,71 m (7,26kg)
12,38 m (6kg)
10,78 m (6kg)
1000m
-
-
-
3:20,34 min
3:20,49 min
3:23,73 min
3:40,16 min
Pięciobój
(Pentathlon)
-
-
-
2 829 pkt
3 266 pkt.
3 640 pkt.
Halowy
Rekord Polski
3 573 pkt.
Siedmiobój
(Heptathlon)
-
-
-
4 071 pkt.
Halowy
Rekord
Polski
4 775 pkt.
Halowy
Rekord Polski
4 986 pkt. Halowy
Rekord Polski
4 421 pkt.
Sztafeta 4x200m
-
-
-
-
1:40,68 min
Halowy
Rekord Polski
-
1:45,69 min